Bør du investere i Gold?

Diskutér investeringsstrategier, gennemgå markedsundersøgelser og opdateringer i realtid

Køb GOLD

40,071,505 Gold positioner åbnet hos eToro

Diagrammer med kurshistorik

Læs mere om Gold

Investice do zlata: Co vzít v úvahu

Zlato je drahý kov, který přitahuje investory už po tisíce let. Jeho vzácnost, krása a vlastnosti mu dodávají trvalou přitažlivost, ale investoři jsou přitahováni také jeho relativně konstantní a niternou hodnotou přetrvávající po celé věky. Je vnímáno jako majetek „pevný jako skála“, na který se můžete spolehnout v době nestability. Ale jak se dozvíte, zda je pro vás tou pravou investicí? Začněme tím základním…

Zlato je chemický prvek, který má podobu měkkého žlutého kovu. Je trvanlivé a odolné vůči většině kyselin, přičemž je zároveň kujné. Tyto vlastnosti znamenají, že je po něm velká poptávka v zubním lékařství a odvětví elektroniky, zatímco hodnota jeho drahocennosti – všechno zlato, které kdy bylo vytěženo, by se vešlo do samostatného domu na předměstí – znamená, že je zde trvalá poptávka po zlatých špercích. Ale zlato je snad nejznámější jako investice.

Proč je zlato považováno za přitažlivou investici?

Důvodem, proč zlato zůstává pro investory tak atraktivní, je to, jak si udržuje dlouhodobě svou hodnotu. Za jednu unci zlata si dnes koupíme stejný počet bochníků chleba jako za časů krále Nabuchodonozora před 2 500 lety – takže si můžete udělat představu, jak dokáže zlato odolávat inflaci. Je „bezpečným přístavem“ číslo jedna pro investice v dobách potíží.

Gold Bugs (investoři, kteří jsou velkými příznivci zlata) je oceňují, protože je to jediné peněžní aktivum, za které nikdo nezodpovídá. Na rozdíl od deviz nezávisí hodnota zlata na slibu někoho jiného, že zaplatí – je cenné samo o sobě.

Z tohoto důvodu bývá zlato často popisováno jako „aktivum poslední volby“. Finanční nebo jiná katastrofa může zničit hodnotu všech významných národních měn, ale zlato zůstane i nadále univerzálně přijatelné jako platba za zboží a služby.

Ale mějte na paměti, že stejně jako u všech investic může hodnota aktiva klesat právě tak, jako může stoupat. Cena zlata má své odlivy i přílivy a mnoho z nich proběhlo v těchto dvou a půl tisíci letech, někdy i dosti dramaticky. Dále, na rozdíl od dividend vyplacených z akcií a dluhopisů, zlato neprodukuje žádné příjmy. Držitelům fyzického zlata může dokonce generovat náklady na zabezpečení a pojištění. Navíc se zdá, že dlouhodobý vývoj přináší centrálním bankám snížení zásob zlatých cihel, což pravděpodobně sníží jejich cenu.

Kdo by měl mít zlato v portfoliu?
  1. Ti, kdo usilují o diverzifikaci. Protože zlato je peněžní aktivum samo o sobě, nepohybuje se společně s trhy akcií a dluhopisů. Cena zlata má svou vlastní dynamiku. Takže se jedná o dobrou dodatečnou variantu ke standardnímu portfoliu akcií a dluhopisů.

  2. Každý, kdo usiluje o expozici komodity. Stejně jako je tomu u jiných přírodních zdrojů, například u cínu nebo mědi, i zlato se těží a přepravuje na trhu, který by měl zkušený komoditní investor studovat a pochopit, aby dosáhl zisku.

  3. Ti, kteří chtějí ukotvit své portfolio převedením části svých finančních prostředků do zlata, o němž se mnozí domnívají, že je to aktivum pevné jako skála.

  4. Intradenní obchodníci, kteří se zajímají o zisk z krátkodobých cenových pohybů. Zlato zajištěné rozdílovými smlouvami (CFD) se dobře hodí právě pro tento účel, když tomuto trhu někdo přijde na kloub.

Co udává cenu zlata?

Cena zlata se znatelně zhoupla na přelomu milénia, kdy skočila na minimum v hodnotě 272 dolarů za unci a na maximum ve výši 1 664 dolarů. Avšak to jsou extrémy. V poslední době je tendence obchodovat zlato za 1 150 až 1 350 dolarů. Dnešní cenu zlata můžete snadno najít v novinách i na internetu.

Existují tři hlavní faktory, které ovlivňují cenu zlata:

  1. Rozsah inflace či deflace globální ekonomiky. Inflace (když stoupají ceny zboží i služeb) peněz snižuje jejich hodnotu oproti zlatu, takže ceny zlata mají tendenci růst. Deflace (když ceny zboží a služeb klesají) má opačný účinek, takže hodnota peněz oproti zlatu stoupá a ceny zlata se snižují.

  2. Stav světové ekonomiky a mezinárodní vztahy. Zlato je vnímáno jako bezpečný přístav aktiv v dobách problémů a nejistoty, takže ceny stoupají společně s rostoucí poptávkou. Když je období relativní prosperity a klidu, přináší to snížení ceny zlata, protože poptávka klesá. Bylo to dobře vidět v období od konce 80. let do současného století.

  3. Jak lákavá je tato investice v porovnání s jinými. V době nízkých výnosů akcií a dluhopisů může zlato lákat investory bažící po vyšších ziscích. Platí to i naopak.

Také další faktory mají své dopady. Centrální banky jsou velkými hráči na trhu se zlatými cihlami, a kdyby začaly prodávat část svých rezerv, jak se to stalo na konci 90. let, mohlo by to poslat ceny zlata dolů. V případě, že budou zvyšovat své zlaté rezervy, může to vyhnat cenu zlata vzhůru.

Stejně jako je tomu u všech ostatních aktiv, která se nakupují a prodávají, časté cenové pohyby vytvářejí příležitosti k zisku, pokud můžete prodávat za více než jste zaplatili. Při rozhodování o nákupu zlata je tu však něco poněkud zvláštního.

Proč se zlato oceňuje v dolarech

Po celém světě je zlato oceňováno v amerických dolarech (USD) za trojskou unci, což je pozůstatek z poválečného období, kdy byl dolar pevně svázán se zlatem a hlavní světové měny byly na oplátku svázány s dolarem. To znamená, že pokud budete investovat v jiné měně, musíte provést další kalkulaci, abyste zjistili, jak pro vás bude cena zlata výhodná.

*Tento obsah je určen pouze pro informativní a vzdělávací účely a nelze jej považovat za investiční poradenství ani doporučení.

*Výsledky dosažené v minulosti nejsou ukazatelem budoucích výsledků. Každé obchodování nese riziko. Riskujte pouze kapitál, který můžete postrádat.

Køb GOLD

Udforsk fordelene ved eToro

Brug eToros avancerede risikostyringsværktøjer til at beskytte dine positioner. Nyd problemfrie indskud og udtræk, øjeblikkelig udførelse af handler og en gratis demokonto på $100.000 til at øve din strategi.

Mulighed

Volatilitet betyder muligheder. Se kursændringer afspejlet direkte i din portefølje.

Begynd

Start handel inden for minutter – ingen fysiske købsforsinkelser

Fordel

Fordele ved faldende kurser såvel som stigende kurser. Køb eller sælg med det samme.

Start investering
eToro USA LLC